Yarıyıl Tatilinde Kültür A.Ş. Müzeleri Çocukları Bekliyor

İBB Kültür A.Ş. yarıyıl tatilinde öğrencileri müzelere davet ediyor. Miniatürk, Yerebatan Sarnıcı ve Panorama 1453 Tarih Müzesi çocukları bekliyor.

 

Minikler Gibi Mini Müze

Çocukların tatil rotalarının başında gelen Miniatürk yarıyıl tatilinde de küçük misafirlerini bekliyor.

Miniatürk’te Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından seçilen 134 mimari eserin, 1/25 oranında küçültülmüş maketleri yer alıyor. Bu sayede çocuklar eserlerin maketleriyle boy ölçüşebiliyor, onlara yukarıdan bakabilme imkânına sahip oldukları için de mimari yapılarını kolayca kavrayabiliyorlar.

Zamanlar ve mekânlar arası bir yolculuğa çıkan ziyaretçiler, yaklaşık 2500 yıl öncesine tarihlenen ve dünyanın yedi harikasından biri kabul edilen Halikarnas Mozolesi’ni görme imkânını da elde ediyor. Günümüze ulaşamayan mozolenin parçaları İngiltere’deki British Museum’da sergileniyor.

Miniatürk çocuklara ait oldukları kültürün mimari öğelerini tanıtırken, mekânlar ve zamanlar arası bu parkurda çocuklar gelişimin ve değişimin kaçınılmaz olduğunu kavrıyorlar. Minik müze ziyaretçileri görerek ve dinleyerek daha etkili şekilde öğrenirken, aileleriyle kaliteli vakit geçirme imkânı buluyorlar.

 

Yerin Altında Saray Varmış

Çocuklarının yarıyıl tatilini daha verimli geçirmesini isteyen veliler için en cazip alternatiflerden birisi kuşkusuz Yerebatan Sarnıcı.

Yerebatan Sarnıcı pek çok yabancı sinema filmine mekân oldu. Tom Hanks’in başrolünü üstlendiği Dan Brown’un çok satan romanından uyarlanan Cehennem, Russell Crowe’un yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği Çanakkale Savaşı’nı Avustralyalı babanın gözünden anlatan Son Umut ve Hong Kong yapımı aksiyon filmi olan Jackie Chan’ın başrolde yer aldığı Altın Yumruk İstanbul’da bunlardan bir kaçı.

Özellikle son dönemlerde bilgisayar oyunlarına merak salmış gençler için de Yerebatan Sarnıcı hiç yabancı değil. Dünyaca ünlü aksiyon – tarih oyunu Assassin’s Creed ve Storm Front’un yapımcısı olduğu macera oyunu Byzantine: Sırlar Labirenti’nde sarnıç ana mekânlardan biri olarak geçiyor.

İlkokul öğrencileri ve okul öncesi minikler için ise sarnıç “Yeraltında neler vardır?” sorusuna farklı cevap niteliğinde. Minikler kısa bir Yerebatan turunun ardından kanalizasyon boruları, elektrik kabloları, böcekler, sürüngenler, metro  cevaplarının yanına “tarih” kelimesini de ekleyecekler. Kimileri eskilerin dediği gibi “saray”, daha realist olanlar “su deposu”, daha edebi olanlar ise belki romantik büyükler gibi “sütun ormanı” diyecek. Yerebatan Sarnıcı’ndan çıktıktan sonra ise ayaklarını bastıkları yerde bir tarih olduğunu her zaman hatırlayacaklar. Elbette yerin altındaki akan suda kaynaşan balıkları da asla unutmayacaklardır.

 

Tarih Meraklısı Öğrencileri 1453’e Götüren Müze

Panorama 1453 Tarih Müzesi yarıyıl tatilini fırsata dönüştürmek gezerken öğrenmek isteyen öğrenciler için önemli duraklardan birisi.

Müze tam panoramik özelliği sayesinde 10 saniyelik bir şaşkınlıktan sonra ziyaretçiyi her yönden kuşatıyor. Ziyaretçiler kendilerini top, mehter ve tekbir sesleri arasında tam da 31 Mayıs 1453 Salı günü öğlen saatlerinde buluyor. İstanbul fethedilmeden hemen öncesinde.

Müzeden girer girmez ziyaretçilerin karşılarına çıkan panolar sesli rehber eşliğinde fetih öncesi Doğu Roma ve Osmanlı hakkında bilgi veriyor, onları fethe hazırlıyor.

Ziyaretçiler tam panoramik alana girince tek tek incelikle çizilmiş 10 bin figürün arasında kayboluyor.

İşte özellikle bu yaşıyor gibi görünen figürler dikkatlice incelendiğinde Osmanlı ordusu hakkında detaylı ipuçları veriyor. Tarih meraklısı çocuklar süvarileri, serdengeçtileri (deliler), sipahileri,  cebecileri, topçuları, arabacıları, humbaracıları, lağımcıları, Osmanlı donanmasını, Doğu Roma’nın aşılmaz denilen surlarını ve meşhur Rum ateşini yakından gözlemleyebiliyor. Beyaz atının üzerine 21 yaşındaki Sultan II. Mehmet, lalası Akşemsettin, vezir ve alimlerle karşıya kalabiliyorlar, uzak bir figür olsa bile Ulubatlı Hasan ve surlara dikilmiş bayrağımızı görebiliyor. Resmin dışında ise oklar, kılıçlar, Osmanlı askerlerinin surlara çıkmasını sağlayan kule, atışlarıyla surları yıkan toplar gülleriyle birlikte gerçek objeler olarak yer alıyor.

565 yıl öncesinin Mayıs gününe yapılan bu yolculuk çocukların dünya tarihinin dönüm noktası sayılan İstanbul’un fetih anına tanık olmalarını sağlıyor.