ÜSKÜDAR’IN ANNELERİ “ANNE BEBEK ŞENLİĞİ”NDE BULUŞTU

Üsküdar Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından Üsküdar’da yaşayan annelere anne ve bebek sağlığı hakkında bilgi vermek amacıyla organize edilen “Anne Bebek Şenliği” Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 

Törene eşiyle birlikte katılan Üsküdar Belediyesi Başkanı Hilmi Türkmen’in yanı sıra AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma ve çok sayıda anne, bebekleriyle birlikte katıldı.

 

Programın açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Bağlarbaşı Kültür Merkezi şu an tarihi bir an yaşıyor. Bu kadar cici, bu kadar güzel misafirleri ilk kez ağırlıyor, bu salonda ilk kez bu kadar renkli bir tablo yaşanıyor. Çocuklarımız Allah’ın bizlere vermiş en büyük nimet bunun için ne kadar şükretsek az. Bizler Üsküdar Belediyesi olarak insan hayatının her anında var olmak için çalışıyoruz. Doğumundan ölümüne kadar her anına dokunmak istiyoruz. Çocuklarımız gerçekten çok önemli, bizim adeta hayatımızda olmazsa olmazımız. Allah bizlere bu nimeti bahşederken bununla birlikte çok ciddi sorumluluklarda yüklüyor. Toplum olarak bizim en güzel zenginliğimiz, en büyük gücümüz çocuklarımız ve gençlerimizdir. Bizde Allah’ın bize emaneti olan çocuklarımızın geleceği için durmadan, yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz.”

 

AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma da çocuklar ve gençler için yaptığı çalışmalardan dolayı Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’i tebrik etti.

 

Zeynep Kamil Hastanesi doktorlarından Uzman Dr. Nihan Uygur Külcü, Çocuklarda Beslenme ve Aşılama ile ilgili yaptığı sunumda; bebeklere ilk altı ayda tek başına anne sütü verilmesinin çok önemli olduğunun altını çizdi ve 6. ayda uygun tamamlayıcı besinlere başlanarak emzirmenin en az iki yaşına kadar sürdürülmesinin  gerekli olduğunu ayrıca bir bebeğin yeterli anne sütü aldığını gösteren en önemli kriterlerin, bebeğin 15. günde doğum kilosuna ulaşması ve ilk 6 ayda her ay en az 500 gr kilo alması gerektiğini ifade etti.

 

Zeynep Kamil Hastanesi doktorlarından Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ebru Çöğendez, annelerden gelen soruları yanıtladı.

 

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Uzman Psikolog Zeynep Göktuna ise yaptığı sunumda teknolojinin çocukların gelişimi üzerine etkilerine değindi. Göktuna, televizyon izlemenin çocukları tembelleştirdiğini, televizyon karşısında yemek yedikleri için çocukları obeziteleştirdiğini, çocuğu sosyal hayattan kopardığını, çocukları televizyonda gördükleri kahramanları örnek alma gibi olumsuz davranışlara ittiğini belirtti.

 

Sunumların ardından annelerle yarışmalar yapıldı ve birinci olan annelere Üsküdar Belediyesi tarafından hediye takdim edildi. Gün boyunca etkinlik alanında bulunan doktorlar annelerden gelen soruları yanıtladı ve çocukları sağlık taramasından geçirildi.