Sultan II. Abdülhamid Han Foto Maratonu’na 286 Fotoğraf Sanatçısı Katıldı

Sultan II. Abdülhamid Han Foto Maratonu’na 286 Fotoğraf Sanatçısı Katıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ tarafından Sultan II. Abdülhamid Han’ın Vefatının 100. Yıl Dönümü Anma Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Sultan II. Abdülhamid Han’ın Dersaadeti Foto Maratonu” 286 fotoğraf sanatçısının katılımıyla başladı.

Darülaceze binasında düzenlenen kayıt ve kahvaltı programından sonra yarışmacılar otobüslerle Yıldız Sarayı ve Hamidiye Camii’ne taşındı. Saat 10:00’da başlayan foto maratonunda yarışmacılar aralarında Yıldız Sarayı, Sirkeci Garı, Kapalı Çarşı, İstanbul Erkek Lisesi, Marmara Üniversitesi Rektörlük binası gibi yapıların olduğu 26 eseri fotoğraflayacak. Yarışmacılar 8 saat süre içinde tüm yapıları fotoğraflayarak saat 17.00’a kadar içerisinde Sultan II. Abdülhamid Han’ın da mezarının bulunduğu II. Mahmut Türbesi’nde parkuru tamamlayacak. Toplamda 8 kilometre yol kat edecek yarışmacıların jüriye 10 adet fotoğraf teslim etme zorunluluğu var.

1 Şubat 2018’de toplanacak olan jüri, sonuçları 8 Şubat 2018’de “Sultan II. Abdülhamid Han’ın 100. Vefat Yıldönümü Anma Etkinlikleri” kapsamında Osmanlı Arşivleri Konferans Salonu’nda düzenlenecek olan törende açıklayacak. Tüm fotoğraf sanatçılarına ve halka açık düzenlenen yarışmada birinciye 7.500 TL, ikinciye 5.000 TL, üçüncüye 2.500 TL ödül verilecek. Yarışmada ayrıca 50 fotoğraf telif bedeli ödenerek sergilenecek. Türkiye Fotoğraf Sanatları Federasyonu’nun 2018/033 onay numarası ile icra edilecek olan yarışmanın jürisi Mustafa Yılmaz, Ali İhsan Güçlü, İsmail Küçük, Firdevs Sayılan ve Cengizhan Günesen’den oluşuyor.