Klasik Sabahlar Kahve Konserleri Kadıköy’de Devam Ediyor

İBB Kültür A.Ş., İstanbul’da eğitim veren konservatuar öğrencilerinin oluşturduğu topluluk konserleri ve resitaller ile klasik Batı müziğinin ve klasik Türk müziğinin birbirinden güzel eserlerini müzikseverlerle buluşturmaya devam ediyor.

“Klasik Sabahlar Kahve Konserleri” başlıklı bir konser dizisi ile “kitap-kafe” konseptini bir adım daha ileri taşıyan İBB Kültür A.Ş., Kadıköy’deki Şehir Hatları Eminönü-Karaköy İskelesi’nin ikinci katında yer alan İstanbul Kitapçısı’nda gerçekleştirdiği unutulmaz klasik müzik konserleri ile, kış aylarının soğuk günlerinde İstanbulluların içini ısıtıyor. Konserler her Pazar sabahı saat 11:30’da başlıyor ve yaklaşık 45 dakika sürüyor.

İstanbul’da eğitim veren konservatuar öğrencilerinin oluşturduğu mini topluluklar, klasik Batı müziğinin ve klasik Türk müziğinin birbirinden güzel eserlerini icra ederken dinleyiciler bir yandan gelecek vaat eden genç müzisyenlerin seslendirdiği eserleri dinliyor, diğer yandan da tarihi yarımada manzarası eşliğinde kahvelerini yudumluyor.

24 Aralık Pazar günü sabah 11.30’da ikincisi gerçekleşen konserde İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı’ndan genç tenor Berke Meyman, Miraç Nalkıran’ın tanburu eşliğinde güftesini Yahya Kemal Beyatlı’nın yazdığı ve Münir Nurettin Selçuk’un bestelediği eserlerden bir seçki ile dinleyicilerinin huzurundaydı. “İki Üstadın Gönül Birlikteliği: Yahya Kemal Beyatlı ve Münir Nurettin Selçuk” başlıklı konserin dinleyicileri arasında Sabah gazetesinden duayen gazeteci-yazar Hıncal Uluç da vardı.

İki genç sanatçı, konserde birlikte sırasıyla şu eserleri seslendirdiler:

Rast Kâr, “Çamlıca Gazeli”: Biz şi’ri böyle söyledik ağyâr söylesin

Rast Ağır Semai, “Hâfız’dan Deyiş”: Sâkî parıldasın şafak-ı meyle câmımız

Rast Şarkı, “Rindlerin Ölümü”: Hâfız’ın kabri olan bahçede bir gül varmış

Segah Şarkı, “Rindlerin Akşamı”: Dönülmez akşamın ufkundayız

Hicaz Şarkı, “Aziz İstanbul”: Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul

Zirgüleli Hicaz Şarkı, “Sessiz Gemi”: Artık demir almak günü gelmişse zamandan

Nihavend Şarkı, “Gece”: Kandilli yüzerken uykularda

Kürdili Hicazkar Şarkı, “Endülüs’te Raks”: Zil, şal ve gül; bu bahçede raksın bütün hızı

17 Aralık’ta gerçekleşen ilk konserde ise, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan Selin Özer (flüt) ve İdil Bilbay (fagot), Johann Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven, Arthur Honegger ve Johannes Brahms’ın eserlerinden derledikleri seçkin bir repertuarı dinleyicilerin beğenisine sunmuştu.

“Klasik Sabahlar Kahve Konserleri”nin Pazar sabahlarının vazgeçilmez etkinliklerinden biri olarak gelenekselleşmesi hedefleniyor. Konserler ücretsiz olarak müzikseverlerle buluşuyor.